Shared website hosting with bluehost review company. Find low priced cheap hosting online.

Τομείς/Ειδικότητες του 9ου ΕΠΑΛ

Τελευταία Ενημέρωση στις 18 Δεκεμβρίου 2021 Εμφανίσεις: 11751

Η Δευτεροβάθμια Επαγγελματική Εκπαίδευση, η οποία αποβλέπει στο συνδυασμό της γενικής παιδείας και της τεχνικής επαγγελματικής γνώσης, παρέχεται αποκλειστικά στα Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΠΑ.Λ.). όπου μπορούν να εγγραφούν οι κάτοχοι Απολυτηρίου Γυμνασίου ή άλλου ισότιμου τίτλου της αλλοδαπής χωρίς εξετάσεις. Τα Επαγγελματικά Λύκεια διακρίνονται σε Ημερήσια και Εσπερινά. Στα Εσπερινά Λύκεια φοιτούν εργαζόμενοι μαθητές.

Το Επαγγελματικό Λύκειο προσφέρει δύο κύκλους σπουδών: το δευτεροβάθμιο κύκλο σπουδών τριετούς φοίτησης και το μεταλυκειακό έτος – τάξη Μαθητείας, που αποτελεί μεταδευτεροβάθμιο κύκλο σπουδών, η φοίτηση είναι προαιρετική και ανήκει στο μη τυπικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Στο 9ο Επαγγελματικό Λύκειο έχουν εγκριθεί  οι παρακάτω τομείς και ειδικότητες :

Τομέας Οικονομίας & Διοίκησης > ειδικότητα υπαλλήλων οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό

Τομέας Πληροφορικής > ειδικότητα Τεχνικών Η.Υ. και Δικτύων Η. Υ.

Τομέας Γεωπονίας, > ειδικότητα Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου

Κατασκευή και επιμέλεια Ιστοσελίδας
μέχρι και τη σχολ. χρονιά 2022-2023: Καραγεωργος Π.
Joomla 1.7 Templates designed by college jacken
Επισκέπτες από 01/01/2021 :Μετρητής επισκεπτών